Материјали и технологије

Након избора идеје, цртања скице и техничког цртежа, на путу „од идеје до реализације“ сљедећи корак је избор одговарајућих материјала и алата за израду. Зато ћемо се на овој страни упознати са основним материјалима који се могу једноставно обрађивати.

Материјале можемо подјелити на природне (које проналазимо у истом облику у природи) и вјештачке (које је човјек направио прерадом природних).

Дрво

Дрво је природни материјал који се користи у техничке и хемијске сврхе и као гориво. Техничко дрво се у пиланама реже и добијају се греде, даске и летве. Даљом прерадом добијамо различите полупроизводе као што су: фурнир, шперплоче, панел-плоче, иверица, лесонит-плоче, паркет итд.

Папир

Папир се добија механичком и хемијском прерадом дрвета издвајањем целулозе и даљом прерадом. Постоје различите врсте папира као што су: писаћи папир, папир за амбалажу, картон (сиви и бијели) итд.

Текстил

Текстил је материјал који се добија од природних (вуна, свила, памук) и вјештачких сировина (целулоза, пластичне материје…).

Кожа

Кожа је такође природни и вјештачки материјал који се користи за израду различитих производа као што су обућа, одјећа, торбе…

Пластика

Пластика се добија сложеним хемијским процесима, прерадом сировина као што је нафта, угаљ, кречњак итд. Према понашању на повишеним температурама дијелимо је на термопластичну и термостабилну.

Испитивање материјала

Да бисмо изабрали одговарајући материјал можемо их испитати на различите начине. Значајна су нам испитавања механичких својстава – тврдоће и чврстоће.

Тврдоћа је својство материјала да се супроставља продирању другог тијела у њега. Чврстоћа је својство материјала да се супротставља дејству силе која је жели савити.

Принципи дјеловања алата за механичку обраду материјала

Обрада материјала резањем, сјечењем, бушењем, турпијањем итд. назива се механичка обрада. За то се користе различити алати.

Прије обраде неопходно је извршити мјерење и обиљежавање на материјалу. Мјерење се врши прибором као што је лењир, преклопни и тракасти метар, помично мјерило а обиљежавање у зависности од материјала оловком, маркером, кредом, металном иглом…

Алати за резање раде на принципу клина а то су различите врсте тестера. Сјечење се разликује од резања по томе што се не ствара пиљевина ни опиљци а алати су маказе, скалпел, нож итд. Редосљед операција приликом резања дат је на сљедећем алгоритму:

Бушење је процес израде рупа и удубљења у материјалу а користе се ручна сврдла и бушилице са бургијама. Алгоритам поступка бушења је приказан испод:

Длијето се користи уз употребу дрвеног чекића за израду жљебова (удубљења у дрвету) и дуборез.

За површинску обраду дрвета тј. равнање користи се ренда или блања.

Турпије и рашпе се користе за завршну обраду материјала а могу бити пљоснате, округле, заобљене и троугласте. За разлику од турпија, рашпе имају крупније назубљење и користе се за мекше материјале.

Брушењем се постиже фина завршна обрада а користе се брусни папири, брусно платно и брусни каменови.

При обради материјала користе се и други алати и прибори као што су: кљешта, одвијачи, чекић, стега и многи други.

Након израде нашег производа (модела или макете) потребно је материјал заштитити бојом или лаком.

1 thoughts on “Материјали и технологије”

  1. Повратни пинг: Графичке комуникације (Техничко цртање) -

Затворено за коментаре.